Сайт Херсонської міської ради
КІР – СМЕРТЕЛЬНА НЕБЕЗПЕКА ЗАЛИШАЄТЬСЯ.

Увага! Відкрито в новому вікні. PDFДрукуватиЕлектронна адреса

Протягом багатьох століть через високу смертність кір уважався одним із самих небезпечних захворювань дитячого віку. У Росії та Україні  від кору вмирала кожна четверта дитина (!), що дало привід називати це захворювання дитячою чумою. Після запровадження коревої вакцини захворюваність і смертність удалося знизити в сотні разів.

 


Однак і в наш час смертність від кору велика. По даним Всесвітньої Організації Охорони здоров'я, щорічно в усьому світі від кору вмирає близько 900 тисяч (!) дітей.

 

Донині кір залишається однією з найбільш поширених вакцинокерованих інфекційних хвороб, що передається повітряно-крапельним шляхом.

Кір страшний ускладненнями. Частіше це коревий бронхіт, пневмонія, у важких випадках менінгоенцефаліт. Довгостроково перебуваючи в головному мозку збудник інфекції може викликати таке смертельне захворювання, як підгострий склерозуючий паненцефаліт, котрий може виникнути навіть після декількох років після захворювання. Раніше ця патологія реєструвалася із частотою 1 на мільйон чоловік, але при спалахах кору можливе збільшення числа захворілих. Кір може приводити до довічної  інвалідності  внаслідок поразки мозку, а також у вигляді сліпоти й глухоти.

Кір - це інфекційне захворювання, якому притаманна певна циклічність. Раніше, у дощеплювальний період, підйом захворюваності на кір спостерігався в середньому кожні два роки та захворюваність на кір була значно вищою.

Вірус кору дуже контагіозний, летучий. Єдиним шляхом профілактики кору та запобігання ускладнень від нього лишається проведення дітям профілактичних щеплень, внаслідок чого і виробляється імунітет до хвороби. Найбільшому ризику захворювання на кір та розвитку ускладнень піддаються нещеплені діти раннього віку. Інфікуватися на кір може будь-яка особа, яка не має специфічного імунітету, тобто та, яка не була вакцинована, або яка не до кінця одужала після перенесеної хвороби.

Запобігти поширеності кору можливо шляхом формування у конкретному співтоваристві колективного імунітету. Колективний імунітет створює умови для того, щоб інфекційні захворювання не передавалися від одного члена колективу до іншого. Він може бути створений шляхом імунізації, а також шляхом, коли значна кількість людей із популяції перехворіє інфекційним захворюванням, і після цього в них формується стійкий пожиттєвий імунітет. Для формування колективного імунітету проти кору шляхом імунізації необхідне охоплення профілактичними щепленнями не менше як 95% населення.

Останнім часом в Європейському регіоні спостерігаються циклічні спалахи кору, незважаючи на протидію розповсюдження хвороби з боку міжнародної ініціативи по боротьбі з кором. В Україні також спостерігається циклічне прогнозоване зростання захворюваності на кір. Проте цей рівень захворюваності в Україні сьогодні не перевищує епідемічний поріг. Підвищення захворюваності на кір частково пов'язане з активною антивакцинальною кампанією, яка розпочалася у 2008 році, внаслідок якої рівень колективного імунітету знизився до 60%-80%. Такий рівень охоплення є загрозливим і сприяє виникненню інфекційних захворювань.

З метою попередження спалахів кору необхідно дотримуватись Календаря профілактичних щеплень, що дасть змогу забезпечити охоплення щепленнями проти кору до 95% населення.

 

Головний позаштатний інфекціоніст 
УОЗ міської ради                          Демедюк О.І.