Сайт Херсонської міської ради
ГРИП - ЦЕ НЕБЕЗПЕЧНО

Увага! Відкрито в новому вікні. PDFДрукуватиЕлектронна адреса

Вже багато років Центром грипу та ГРВІ МОЗ України проводиться щотижневий моніторинг захворюваності населення на грип та ГРВІ в 10 контрольних містах країни (Вінниця, Дніпропетровськ, Донецьк, Запоріжжя, Київ, Львів, Одеса, Сімферополь, Харків, Чернігів), що розташовані в різних регіонах і віддзеркалюють епідемічну ситуацію в цілому по країні.

За останні тижні спостерігається незначний зріст захворюваності на грип та гострі респіраторні вірусні інфекції у порівнянні з початком  вересня, що відповідає щорічним сезонним підйомам.

Протягом останніх п'яти років кількість хворих на грип та гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ) на початок жовтня залишалась практично стабільною. У порівнянні зі звітним періодом 2010 року спостерігається зниження кількості захворілих по всіх контрольних містах крім Вінниці. Питома вага дітей серед захворілих на грип та ГРВІ за останні 5 років поступово зростає по всім регіонам.

Київський центр клінічної імунології прогнозує першу й другу хвилі грипу на середину лютого-початок березня, орієнтовно. Проте, розповсюдження вірусів дуже залежить від погодних умов – зниження температури повітря підвищує життєздатність цих мікроорганізмів та сприяє зниженню захисних сил людини. МОЗ України передбачає циркуляцію трьох штамів вірусу грипу: Каліфорнія H1N1, подібний як торішній, але спостерігається зниження його активності; Перс H2N3, такий же, як торішній; Брісбен - для нього імунітету у населення немає, в Україні він був останній раз три роки тому.

 

ГРВІ - це велика група гострих вірусних захворювань, які характеризуються повітряно-крапельним шляхом передачі та переважним ураженням верхніх дихальних шляхів. Грип є найбільш поширеним гострим респіраторним вірусним захворюванням є грип, особливість якого у надзвичайно швидкому поширенні, важкому перебігові та значної кількості ускладнень.

Джерелом інфекції при грипі є хвора людина, або вірусоносій. Важливим чинником розповсюдження грипу є хворі з легкими та нетиповими формами, котрі практично не звертаються за допомогою та відвідують місця скупчення людей – роботу, навчальні заклади, магазини, користуються транспортом і.т і.

Механізм передачі вірусу грипу повітряно-крапельний – при кашлі, чиханні та через предмети побуту. Сприйнятливість до грипу дуже висока у людей всіх вікових груп, відносно менша у немовлят віком до 6 міс (імунітет від матері).

Неспецифічна сезонна профілактика складається з низки заходів для підвищення резистентності організму до дії не лише збудників грипу, але й інших ГРВІ:

- повноцінне харчування з включенням вітамінів у природному вигляді;

- загартування;

- вживання загальнозміцнюючих, тонізуючо-імуномодулюючих препаратів та препаратів цілеспрямованої імуностимулюючої дії (перед застосуванням обов’язкова порада лікаря).

Проте, найбільш ефективним засобом, що забезпечує профілактику грипу і встановлення контролю над цим захворюванням є вакцинація. Її рекомендовано всім особам старшим за 6-и місячний вік.

Наголошуємо, що ризику захворіти на грип після щеплення немає, оскільки жодна вакцина не містить живих вірусів. Єдиним протипоказанням може бути алергія на курячий білок, оскільки вакцину виготовляють на основі клітин курячих ембріонів.

Розпочинати вакцинацію необхідно за два місяці до можливого розвитку епідемічного збільшення захворюваності, тобто – вже зараз.

Усі засоби профілактики грипу, в тому числі вакцинація, мають особливе значення для людей, які належать до груп ризику. Для цих людей грип становить найбільшу небезпеку, а вчасна регулярна профілактика здатна врятувати життя.

До груп ризику входять:

Медичного:

n  вагітні  жінки;

n  особи віком понад 60 років;

n  хронічні захворювання легень, в тому числі бронхіальна астма, часті ГРВІ;

n  ендокринологічна патологія – зайва вага понад 30% від маси тіла, тяжкі форми цукрового діабету;

n  хворі з імунодефіцитами – первинні імунодефіцити, аспленія, ВІЛ-інфекція, тривала імуносупресивна терапія;

n  онко- та онкогематологічні захворювання;

n  серцево-судинна патологія в стадії декомпенсації;

n  ниркова недостатність;

n  гемолітичні анемії, гемоглобінопатії;

n  хворі, які  знаходяться на постійному лікуванні препаратами аспірину.

Епідемічного:

n  медичні працівники;

n  школярі з 7 років;

n  студенти ВУЗів;

n  викладачі, персонал ДДЗ;

n  працівники транспорту торгівлі, сфери обслуговування.

 

З 17.10.2011 р. розпочата компанія по проведенню щеплень, які можна зробити в поліклініці № 1 КЗ «Херсонська міська клінічна лікарня» за адресою пр. Ушакова, 21.

 

Звертаємо увагу, вакцинація проти грипу залишається рекомендованою, тобто більша частина населення може пройти її за свій рахунок.

 

Нагадуємо: грип може призвести до тяжких ускладнень з боку легеневої, серцево-судинної, нервової, ендокринної систем.

Управління охорони здоров’я Херсонської міської ради закликає громадян міста: при перших ознаках грипу (перш за все, високій температурі )звертатися до лікаря.

 

Головний інфекціоніст

УОЗ Херсонської міської ради                                                      Демедюк О.І.

 

18/10/2011