Сайт Херсонської міської ради
«Ліквідувати прогалини в імунізації»: стартував Всесвітній тиждень імунізації

Увага! Відкрито в новому вікні. PDFДрукуватиЕлектронна адреса

Питання вакцинопрофілактики коментує заступник головного лікаря з педіатрії Херсонської міської клінічної лікарні ім. А. і О. Тропіних Людмила Панченко.

З ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров’я у другій половині квітня щороку проводиться Всесвітній тиждень імунізації, який покликаний привернути увагу суспільства до імунізації як однієї з головних профілактичних заходів, що дозволяє зберегти людство від інфекційних захворювань.

Щороку тижню імунізації присвячена певна тема. В 2014 році він проходив під девізом «Не відставайте від життя», який звучав як звернення до всіх жителів планети і нагадування про те, що кожна людина повинна отримувати щеплення.

У 2015 році увага приділяється ліквідації проблем в імунізації і забезпеченню справедливості у відношенні рівня охоплення імунізації. Метою тижня імунізації є підвищення рівня охоплення вакцинації населення за допомогою покращення інформованості громадськості, медичних працівників про необхідність захисту проти інфекційних захворювань.

Імунізація широко визнана одним з найбільш перевірених, надійних та економічно ефективних заходів охорони здоров'я. Вакцинопрофілактика є пріоритетним завданням системи охорони здоров’я в будь якій країні. Кожна країна має свій календар щеплень  і визначає перелік інфекцій, проти яких проводиться вакцинація. Так, в США проводиться вакцинація від 16 інфекцій, в Австрії – 17,  Германії – 13, Росії – 12, Україні – 10. На відміну від інших країн український національний календар профілактичних щеплень не включає  щеплення дітей першого року життя  від пневмококової та менінгококової  інфекцій, гепатиту А, вітряної віспи, ротавірусної інфекції та інших.

Питання модернізації вітчизняного національного календаря щеплень давно стоїть на порядку денному і потребує адекватного рішення. На даний час в Україні в питанні вакцинопрофілактики є багато законодавчих і юридичних неузгоджень. Міністр охорони здоров’я України Олександр Квіташвілі неодноразово заявляв, що рівень вакцинації населення України, наприклад, проти кору та поліомієліту знаходиться на рівні нерозвинених країн світу, і це катастрофа, яка наближає Україну до епідемії. Така ситуація виникла із-за проблем з тендерами, внаслідок чого відсутня вакцина в поліклініках.

Докладніше про ситуацію щодо щеплень, існуючих проблем в імунізації, а також обґрунтування необхідності щеплень поговоримо із заступником головного лікаря з педіатрії Херсонської міської клінічної лікарні ім. А. і О. Тропіних Людмилою ПАНЧЕНКО.

- Людмила Миколаївна, яка нині ситуація щодо охоплення щепленнями?

- Охоплення вакцинацією дітей щорічно знижається і на сьогодні практично на третину нижче показників рекомендованих ВОЗ. Ще 5 років тому рівень планової вакцинації дитячого населення в Україні складав 95% і більше. В 2014 році в Україні проти поліомієліту щеплено лише 39% дітей, проти дифтерії, коклюшу та правця 36%; кору, епід.паротиту, краснухи – 46%; проти туберкульозу 41%. По Комсомольському району за підсумками 2014 року щеплено дітей проти поліомієліту  58%, проти дифтерії, коклюшу та правця 37%, кору, епід.паротиту, краснухи  в 1 рік 82%.

- Що стало основними причинами погіршення стану вакцинопрофілактики?

- Недовиконання плану вакцинації пов’язано з незадовільним постачанням вакцини. Забезпечення імунобіологічними препаратами здійснюється централізовано, за рахунок державного бюджету. Складана ситуація обумовлена накопиченням проблем, пов’язаних                                         з недосконалістю законодавчої бази в цій сфері. На даний час діє закон України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» (прийнятий в 1994 році) та  «Про захист населення від інфекційних захворювань» (прийнятий в 2000 році). В діючих законах  і затвердженим МОЗ календарем профілактичних щеплень визначений різний перелік інфекційних захворювань, проти яких проводяться обов’язкові профілактичні щеплення. Наприклад, в вищезазначених законах визначається 6 інфекційних хвороб, щеплення проти яких є обов’язковими. Це – туберкульоз, поліомієліт, дифтерія, коклюш, правець та кор. В свою чергу закон України «Про затвердження Загальнодержавної програми імунопрофілактики та захисту населення від інфекційних хвороб на 2009-2015 роки» та Календар профілактичних щеплень  (нормативно-правовий акт МОЗ України, затверджений Мінюстом) визначають обов’язкову вакцинацію від 10 хвороб. Це – туберкульоз, поліомієліт, дифтерія, коклюш, правець, кор, гемофільна інфекція, гепатит В, краснуха, паротит. Також у законі України про «Про захист населення від інфекційних захворювань» (стаття 12) закладено дві взаємовиключні норми: про обов’язкові щеплення та можливість відмови від них, що не несе за цим ніяких правових наслідків.

- В останні роки була гучна антивакцинальна кампанія в ЗМІ і, як наслідок, чимало випадків відмови батьків від іммунозаціі. Як сьогодні можна отримати вакцинацію в лікарні – мова йде про доступність і безпеку?

- Будь-яке щеплення можна отримати в поліклініці за місцем проживання безкоштовно, після медичного огляду лікарем. Для профілактичних щеплень використовуються нові комбіновані вакцини, які обов’язково проходять клініко-епідеміологічні випробування. Відповідно до міжнародних стандартів постійно вивчається ефективність та безпечність вакцин. Усі вакцини, які використовуються в Україні для імунізації дітей, проходять ретельний лабораторний контроль якості ще до того, як потрапити на фармацевтичний ринок. При цьому перевірці підлягає кожна серія вакцини. Треба зазначити, що у разі відмови від профілактичних щеплень батьки повинні усвідомлювати, що вся відповідальність за здоров’я та життя дитини лягає на них.

- А що Ви думаєте як лікар і як людина, виходячи зі свого життєвого досвіду, чи насправді так необхідні щеплення?

- Серед багатьох людей існує думка, що інфекції можна попередити завдяки загартовуванню, прийому вітамінів и т.д. Дійсно, при простудних захворюваннях, гострих респіраторних вірусних інфекціях такі заходи зміцнюють організм і підвищують захисні сили, але ніякі вітаміни не захистять від дифтерії, кору, поліомієліту, правця, вірусного гепатиту. Ці захворювання дають тяжкі ускладнення і навіть летальні наслідки. Крім того, відмови від вакцинації призводять до зменшення захищених осіб в колективі і роблять можливими спалахи тих захворювань, які людство залишило в минулому. Отже, немає сумнівів, вакцинація – одне з найбільших досягнень в області соціального здоров'я в світі. Щорічно імунопрофілактика здатна зберегти життя мільйонів людей, понизити інфекційну захворюваність, навіть до її ліквідації. При цьому затрати на імунізацію значно менші, ніж засоби, які витрачені на лікування. Будь-яка дитина має право на захист від захворювань, проти яких існують вакцини.

 

Розмову вела Тетяна Кондакова