Сайт Херсонської міської ради
Правда та міфи про грип.

Увага! Відкрито в новому вікні. PDFДрукуватиЕлектронна адреса

 

Цього року в Україні прогнозується циркуляція нового для України штаму вірусу грипу B / Massachusetts, що торік  не входив до складу сезонних вакцин. Штам А / Victoria також поки не реалізував у нашій країні свої епідемічні властивості. Не виключена можливість циркуляції вірусу грипу А / Каліфорнія (H1N1), але його роль в епідемічному процесі буде другорядною.

 

За прогнозами фахівців неепідемічне піднесення захворюваності на ГРВІ розпочнеться вже з другої декади вересня і буде зумовлено захворюваністю школярів та вихованців дитячих дошкільних закладів.

Перша хвиля епідемічного піднесення захворюваності на ГРВІ та грип розпочнеться з третьої декади листопада і триватиме першу половину грудня поточного року, друга хвиля очікується з другої декади лютого до кінця березня 2014 року.

Грип - захворювання не таке вже загадкове. Тим часом, з ним пов'язана безліч оман і, навіть, міфів.  Спробуємо розвіяти деякі з них.

Міф 1: Щеплення від грипу може привести до хвороби

Жодна сучасна вакцина не може викликати захворювання! Зараз застосовуються вакцини інактивовані або отримані методом генної інженерії. До їх складу входять лише певні частини збудника грипу, які не є живим і навіть ослабленим вірусом. Ознаки хвороби після вакцинації можуть з’явитися лише у тому випадку, коли особа була вже інфікована під час вакцинації і прояви грипу співпали у часі з щепленням.

Міф 2: Лікувати грип абсолютно даремно -  все рівно хвороба пройде сама собою

Усім  нам відома народна приказка: "Без лікування грип триває тиждень, з лікуванням - сім днів". У цьому іронічному висловлюванні є своя істина, але не тоді, коли терапія почата вчасно. Зазвичай ми починаємо приймати ліки, коли стає зовсім погано (підвищена температура тримається кілька днів, а через слабкість неможливо відірвати голову від подушки). Особливо важливо почати лікування в перші часи після розвитку симптомів. Для цього існують противірусні препарати, які гальмують розмноження вірусу, руйнують його та підвищують захисні сили організму. Не варто нехтувати досягненнями сучасної медицини і фармакології. Це може урятувати життя.

Міф 3: Антибіотики при грипі ніколи не перешкодять

Всі прекрасно знають, що грип викликається вірусами. Відомим є і те, що антибіотики знищують бактерії. Лікувати цими препаратами вірусні захворювання абсолютно безглуздо. Таке лікування бажаного результату не дасть, оскільки в нього немає предмета для впливу. Антибіотики можуть використовуватися тільки за призначенням лікаря для лікування таких ускладнень грипу, як пневмонія, бронхіт, тощо.

Міф 4: Якщо температура підвищена, слід її негайно «збити»

Така  установка відома багатьом. Лише дехто втримує себе від бажання прийняти ударну дозу жарознижуючих. І це абсолютно правильно. Підвищена температура – це захисна реакція організму. Вона спрямована на те, щоб вбити збудників хвороби. Але є люди, які лихоманку переносять дуже погано, або це стосується дітей. При проявах найсильнішої слабкості, серцебиття, болів в м’язах, ломоти в суглобах жарознижуючі приймати потрібно, але не потрібно «збивати» температуру нижче 37,5–37,6°С та не можна використовувати для зниження температури тіла аспірин. Також,  слід запам’ятати, що підвищена температура тіла – не причина, а наслідок багатьох хвороб і не тільки грипу, тому призначати лікування повинний лікар.

Міф 5: Після початку епідемії вакцинацію проводити вже пізно

Найкраще  прищеплюватися за місяць до початку  передбачуваної епідемії. За цей час встигне виробитися імунітет проти грипу, і організм зможе протистояти інфекції, що насувається. Але що робити тим, хто не встиг зробити щеплення? Вакцинуватися можна і в період підвищення захворюваності! Ефект сучасні вакцини дають дуже швидко, відразу після введення починається вироблення антитіл проти грипу. Вже через 7-14 днів кількість таких антитіл наростає, і ймовірність зараження знижується. Головне – уберегтись від інфікування в період формування імунітету.

Міф 6: Щеплення вбереже від грипу на 100 %

Багато  хто впевнений в тім, що після щеплення занедужати грипом неможливо. Насправді це не зовсім так - ризик зараження залишається, але стає мінімальним. Ефективність сучасних вакцин становить не менше 80-90%. Ризик зараження можна звести до нуля, якщо користуватися додатковими засобами профілактики – противірусними препаратами. Ці препарати можна використовувати і для лікування захворювання.

За визначенням ВООЗ вакцинація є єдиним ефективним засобом профілактики від грипу.

Міф 7: Людям, що страждають серцево-судинними та іншими хронічними захворюваннями, вакцинація протипоказана

Існує думка, що люди із захворюваннями серцево-судинної системи, хронічними захворюваннями легенів, нирок та інших органів і систем дуже погано переносять вакцинацію. Але вона не може привести до ускладнень. Більше того, людям із хронічними захворюваннями вакцинацію треба проводити обов'язково. Справа в тому, що сам грип дає ускладнення, які найчастіше розвиваються саме в людей, котрі мають хронічні хвороби та проблеми із серцем і судинами.

Міф 8: Вітаміни, лук, часник та інші народні засоби врятують від грипу

Ніхто не сперечається, вітаміни та фітотерапія - це чудово, але від грипу вони не врятують. Оптимальним виходом стане комплексна терапія, що містить у собі й противірусні ліки, і вітаміни, і «бабусині» рецепти.

Міф 9: Чим довше перебуваєш  на свіжому повітрі, тим менше ризик заразитися грипом.

Твердження  не зовсім вірне, оскільки на вулиці ми зустрічаємося з великою кількістю людей, які, цілком ймовірно, можуть хворіти на грип. Інша справа, якщо мова йде про місця малого скупчення людей (парки, сквери тощо) - заразитися при таких прогулянках, практично, неможливо. Ризик зростає в сотні разів у місцях,  де збирається багато народу.

Міф 10: Якщо при застуді відразу прийняти препарат «Таміфлю» - швидке видужання гарантоване.

Препарат «Таміфлю» реально руйнує вірус грипу, блокуючи білок нейрамінідазу (ту саму N у назві H1N1). Таміфлю не їдять всі підряд при будь-якому прояві застуди. Суть: якщо показано таміфлю -  показано як мінімум призначення й спостереження лікаря.

Питання: Де в м. Херсон можна вакцинуватися від грипу?

Вакцинація від грипу відноситься до рекомендованих, які проводяться за рахунок самих громадян, роботодавців, страхових компаній і т.і. Щеплення від грипу можна зробити в поліклініці № 1 КЗ «Херсонська міська клінічна лікарня» за адресою м. Херсон, пр. Ушакова, 21.

Підготувала: головний інфекціоніст УОЗ міської  ради Ольга Демедюк