Сайт Херсонської міської ради
Обережно: мороз!

Увага! Відкрито в новому вікні. PDFДрукуватиЕлектронна адреса

 

З настанням холодів відмічається збільшення випадків переохолодження та відмороження серед населення. Зростає кількість викликів бригад швидкої медичної допомоги. Так, у 2010 році з приводу переохолодження за медичною допомогою до Станції швидкої медичної допомоги ім. О. Ягофарова звернулись 94 мешканця міста, а з приводу   відмороження – 43. У 2011 році відповідно 90 та 15 пацієнтів. У січні 2012 року зареєстровано 5 летальних випадків через переохолодження. Всі ці випадки трапились із людьми-безхатченками, які мешкали на вулиці і при значному зниженні температури навколишнього середовища померли через переохолодження.

Як же вберегтись від переохолодження та відморожень, які перші ознаки, та як надати першу медичну допомогу у разі виникнення даних ситуацій до прибуття бригади швидкої медичної допомоги чи звернення до медичного закладу?

 

Як висока так і низька температура навколишнього середовища шкідлива для організму людини. Тварини та рослини також піддаються негативному впливу температурного фактору.

 

            Вплив низької температури на весь організм людини викликає загальне переохолодження, а вплив на окремі ділянки тіла – відмороження.

Розвитку холодової травми сприяє висока вологість повітря, вітер, мокрий, або тісний одяг, втома, прийом алкогольних напоїв, паління, попадання у холодну воду, лежання на землі тощо. 

Дія низьких температур викликає стійкий спазм судин, який призводить до ішемії (різке зменшення постачання крові) та гіпоксії (кисневе голодання) тканин, виникненню мікротромбів, різко знижується температура тіла, порушується функціонування всіх внутрішніх органів.

В залежності від інтенсивності і тривалості дії холоду припереохолодженні

виділяють три стадії:

- перша стадія (легка, адинамічна) – характеризується зниженням температури тіла до 35-33 C. Проявляється втомою, сонливістю, апатією, утрудненням активних рухів, "гусячою шкірою". Шкіра відкритих ділянок тіла бліда або синюшна, холодна. Мова утруднена, уповільнена.

 - друга стадія (середньої тяжкості, ступорозна) – характеризується зниженням температури тіла до 33-29 С. Проявляється сонливістю, пригніченням свідомості, відсутністю міміки, невиразним поглядом. Рухи утрудненні, тіло "задубіло", шкіра холодна бліда, синюшна. Може бути порушення дихання.

- третя стадія (важка, судомна) – характеризується зниженням температури тіла нижче 29 С, відсутністю свідомості, наявністю судом. Кінцівки зігнуті та приведені до тулуба, шкіра льодяна на дотик. Дихання поверхневе, рідке не завжди визначається. Можлива блювота мимовільне сечовипускання. Стан хворого вкрай тяжкий і іноді оточуючі помилково вважають людину померлою.

Перша допомога при переохолодженні (замерзанні) повинна надаватись якомога раніше, ще до прибуття бригади швидкої медичної допомоги.  

1. Перенести хворого в тепле приміщення.

2. Зняти  холодне взуття, одяг, рукавички. Замінити мокрий та холодний одяг на сухий і теплий.

3. Розтерти обережно вражені кінцівки горілкою чи спиртом, м'якою теплою тканиною.

4. Зігріти хворого шляхом накривання теплими ковдрами у ліжку.

5. Напоїти гарячим чаєм або кавою.

6. Прийняти 1-2 таблетки но-шпи, аспірину.

6. При необхідності – викликати швидку допомогу або сімейного лікаря.

Якщо стан хворого важкий – без лікарської допомоги та госпіталізації до лікувального закладу не обійтись.

Інший прояв холодової травми – відмороження, тобто локальний вплив низької температури на окремі ділянки тіла, що призводить до їх реактивного запалення та некрозу (омертвіння).

Найчастіше враженню холодом піддаються відкриті ділянки тіла. В основному це вуха, ніс, обличчя кінцівки. Особливо швидко відмороження настає при вітру, тісному взутті, мокрому одязі. Як і при переохолодженні факторами, що прискорюють відмороження, являється алкоголь, куріння, хронічні захворювання судин, травми кінцівок, перевтома тривале перебування на відкритому просторі та відсутність відповідного теплого одягу і взуття.

Відмороження не завжди можливо вчасно розпізнати. У перебігу відморожень  розрізняють два періоди:

перший – дореактивний, триває від декількох годин до однієї доби. В цей період не завжди видно ступінь враження шкіри та підлеглих тканин;

другий – реактивний, починається з моменту зігрівання. З'являється біль у ділянках відмороження, відчуття печії, припухлість, набряк. Шкіра враженої ділянки стає мармурового вигляду.

Залежно від тяжкості та глибини ураження розрізняють чотири ступені відмороження.

Відмороження першого ступеня – виникають при короткочасній дії холоду. Шкіра місця враження бліда, холодна, її чутливість знижена або відсутня взагалі. Після зігрівання вона стає набряклою, червоніє або стає синюшною, відновлюється больова та тактильна чутливість. Симптоми відмороження проходять через 5-7 днів.

Відмороження другого ступеня – характеризуються почервонінням і набряком шкіри з утворенням міхурів, заповнених прозорою рідиною. Виражений больовий синдром, порушення чутливості. Відновлення наступає через 2-3 тижні.

Відмороження третього ступеня – на фоні почервоніння шкіри із синюшним відтінком і набряку з’являються осередки некрозу і міхури з примішками крові. Рани загоюються впродовж 1-2 місяців.

Відмороження четвертого ступеня – характеризуються глибоким і тяжким враженням тканин, некрозом і гангреною. Без хірургічного втручання неможливо обійтись. Нажаль інколи це ампутація відмороженої кінцівки або її частини. Тому дуже важливо не допускати відмороження та переохолодження і вчасно звертатись за медичною допомогою.

Перша допомога при відмороженні:

1. Припинити подальшу дію холоду.

2. Зняти тісне взуття, одяг.

3. Зігріти хворого, дати випити гарячий чай чи каву як і при переохолодженні, тому що ці два патологічні стани майже завжди розвиваються одночасно.

4. Зігріти відмороженні ділянки тіла шляхом розтирання спиртом чи горілкою, але лише у випадку відсутності міхурів із рідиною. Накласти зігріваючий компрес із м’якої тканини.

Слід нагадати, що зігрівати вражену кінцівку чи частину необхідно поступово у воді кімнатної температури, тобто близько 20 С, поступово підвищуючи температуру до 40 С.

!! Відразу зігрівати кінцівку у гарячій воді чи біля багаття, обігрівача, батареї тощо – не можна, тому що це призведе до порушення кровообігу і поглибленню некрозу. Розтирати відморожені частини тіла снігом – не можна, оскільки при цьому виникають пошкодження шкіри через які потрапляє інфекція. Не слід також використовувати різні масла та жири.

5. Прийняти 1-2 таблетки но-шпи, аспірину, при вираженому больовому синдромі – знеболюючий засіб, наприклад, анальгін, спазмалгон, баралгін чи будь який інший.

6. Звернутись за медичною допомогою до хірурга чи викликати швидку медичну допомогу.

До кінця зими залишилось ще більше місяця, але за прогнозами синоптиків морози ще попереду. Тому треба зустріти похолодання підготовленими. Дорослі повинні особливу увагу приділити дітям, щоб вберегти їх від холодової травми. Група ризику – безхатченки, які мешкають на вулиці. З 26 січня по вул. Молодіжній, 6 буде організований намет для безпритульних, де вони зможуть зігрітись, прийняти їжу та, у разі необхідності, отримати медичну допомогу.

 

Собственная инфоромация