Сайт Херсонської міської ради
До Всесвітнього дня боротьби проти діабету

Увага! Відкрито в новому вікні. PDFДрукуватиЕлектронна адреса

 

Всесвітній день боротьби проти діабету, започаткований Міжнародною федерацією діабету (МФД) і Всесвітньою організацією охорони здоров'я (ВООЗ), відзначається 14 листопада, в день народження канадського вченого Фредеріка Бантінга, який разом зі своїм колегою Чарлзом Бестом зіграв вирішальну роль у відкритті в 1922 році інсуліну – ліків, що рятують життя людям, хворим на діабет. Метою цього дня є підвищення глобальної поінформованості про діабет – про зростаючі показники захворюваності в усьому світі і про те, як можна запобігти розвитку цієї хвороби в багатьох випадках.

Так само як і у всіх містах світу, в Херсоні до Дня боротьби проти діабету щорічно організовуються соціальні, медичні та наукові заходи. 15 листопада в конференц-залі Херсонського міськвиконкому відбудеться конференція, присвячена даній темі.

 

На сьогодні в Україні зареєстровано 1 млн. 134 тис. людей, хворих на діабет, з них 181 тис. пацієнтів змушені постійно приймати інсулін. Всього у світі, за даними Міжнародної діабетичної федерації, хворіють 285 млн. осіб. До 2030 року кількість людей з цукровим діабетом зросте до 435 млн., прогнозують у федерації. У місті Херсоні зареєстровано 8 212  хворих на цукровий діабет, з яких 2 054 – інсулінозалежні.   

 

Цукровий діабет: як не захворіти та як жити з цією недугою   

Цукровий діабет: як не захворіти та як жити з цією недугою

Що таке діабет? Діабет – порушення обміну речовин, викликане зниженням секреції інсуліну підшлунковою залозою чи зниженням чутливості тканин до інсуліну. Основною ознакою цього захворювання є стійке підвищення рівня цукру в крові. Чому це відбувається? У чому причина діабету? На жаль, однозначних відповідей на ці питання не існує. Але безумовно існує ряд факторів, які привертають до появи цукрового діабету.

На першому місці слід вказати спадкову схильність. Ризик захворіти на цукровий діабет зростає, якщо у вашій родині хтось хворіє або хворів на цукровий діабет – один з ваших батьків, брат чи сестра. Є спостереження, що діабет першого типу успадковується з вірогідністю 3-7% по лінії матері і з імовірністю 10% по лінії батька. Якщо ж хворіють обоє батьків, ризик захворювання зростає в кілька разів і становить до 70%. Діабет другого типу успадковується з вірогідністю 80% як по материнській, так і по батьківській лінії, а якщо на інсулінонезалежний цукровий діабет хворіють обоє батьків, ймовірність його прояви у дітей наближається до 100%. Спадкову схильність необхідно враховувати в багатьох життєвих ситуаціях, – наприклад, при вступі в шлюб і при плануванні сім’ї. Якщо спадковість пов’язана з цукровим діабетом, то дітей потрібно підготувати до того, що вони теж можуть захворіти. Треба роз’яснити, що вони становлять «групу ризику», а значить своїм способом життя повинні звести нанівець всі інші фактори, що впливають на розвиток цукрового діабету.

Друга за значущістю причина діабету – ожиріння. Цей фактор, на щастя, може бути нейтралізований, якщо людина, усвідомлюючи всю міру небезпеки, буде посилено боротися з надмірною вагою і переможе у цій боротьбі. Не слід забувати і про те, що кількість хворих на цукровий діабет росте, і діабет справедливо відносять до хвороб цивілізації, тобто причиною діабету в багатьох випадках є надлишкова, багата легкозасвоюваними вуглеводами, «цивілізована» їжа.

Третя причина – деякі хвороби, в результаті яких відбувається ураження бета-клітин. Це хвороби підшлункової залози – панкреатит, рак підшлункової залози, захворювання інших залоз внутрішньої секреції. Провокуючим фактором у цьому випадку може бути травма.

Четверта причина – різноманітні вірусні інфекції (краснуха, вітряна віспа, епідемічний гепатит і деякі інші захворювання, включаючи грип). Ці інфекції відіграють роль пускового механізму, який як би запускає хворобу. Ясно, що для більшості людей грип не стане початком діабету. Але якщо це огрядний чоловік з обтяженою спадковістю, то для нього і грип становить загрозу. Людина, в роду якого не було діабетиків, може багаторазово перенести грип та інші інфекційні захворювання – і при цьому ймовірність розвитку діабету у нього значно менше, ніж у особи із спадковою схильністю до діабету. Одже комбінація факторів ризику підвищує небезпеку захворювання в кілька разів.

На п’ятому місці варто назвати нервовий стрес як сприяючий чинник. Особливо слід уникати нервового й емоційного перенапруження особам з обтяженою спадковістю та які мають надлишкову вагу.

На шостому місці серед факторів ризику – вік. Чим старша людина, тим більше є підстав побоюватися цукрового діабету. Є думка, що при збільшенні віку на кожні десять років вірогідність захворювання на діабет підвищується в два рази.

Виявленні групи ризику дозволяють вже сьогодні зорієнтувати людей, попередити їх від безтурботного і бездумного ставлення до свого здоров’я. Потурбуватися повинні не тільки ті, чиї батьки хворі на цукровий діабет. Адже діабет буває як успадкований, так і придбаний. Поєднання декількох факторів ризику підвищує ймовірність захворювання на діабет: для хворого ожирінням, який часто страждає від вірусних інфекцій – грипу та ін., ця ймовірність приблизно така ж, як для людей з обтяжененою спадковістю. Таким чином, всі люди, що входять до групи ризику, повинні бути пильні, перебувати на диспансерному спостереженні. Також їм рекомендовано періодично проводити пробу з навантаженням глюкозою. Для раннього виявлення цукрового діабету і порушення вуглеводного обміну останнім часом проводиться визначення глікозильованого гемоглобіну, підвищений рівень якого достовірно вказує (більш точно, ніж проба з навантаженням глюкозою) на порушення вуглеводного обміну.

Необхідно також знати, що будь-які захворювання можуть сприяти порушенню вуглеводного обміну і розвитку цукрового діабету. Тому своєчасне і правильне лікування всіх захворювань також сприяє попередженню цукрового діабету. Особливо уважно слід ставитися до свого стану в період з листопада по березень, тому що більшість випадків захворювання на діабет припадає на цей період. Положення ускладнюється і тим, що в цей період ваш стан може бути прийнято за вірусну інфекцію.

Щоб не було ускладнень... Вторинна профілактика діабету зводиться до раннього виявлення захворювання (на стадії порушеної толерантності до глюкози), стійкого підтримування компенсації маніфестного (явного) діабету для запобігання прогресування процесу, ранньої діагностики і лікування таких діабетичних ускладнень, як ретинопатії (ураження сітківки ока), нейропатії (ураження нервової системи), нефропатії (ураження ниркових судин), захворювання серцево-судинної системи. Основним методом профілактики цих ускладнень є грамотне лікування самого цукрового діабету, максимально можлива нормалізація обміну речовин у хворого.

 Ідеальним при лікуванні діабету будь-якого типу є максимально можливе наближення до нормального стану вуглеводного обміну. Сучасні підходи до лікування включають такі компоненти введення інсуліну та пероральних цукрознижуючих засобів, дотримання дієти, фізичне навантаження. Жоден із цих компонентів сам не є самодостатнім для успішного лікування. Завдання вторинної профілактики дати зрозуміти це хворому та його рідним.

Важливою умовою профілактики розвитку і прогресування діабетних ангіопатій нижніх кінцівок є ретельна гігієна ніг і оберігання їх від навіть найменшого травмування. Потрібно носити тільки зручне взуття, на шкарпетках та панчохах не повинно бути грубих швів, резинок, щоб не утруднювати кровообіг; обачно зістригати нігті, видаляти мозолі; не ходити босим; робити гімнастику для ніг.

 

Підготувала:

головний позаштатний ендокринолог управління охорони здоров'я міста Херсона та Херсонської області, завідуюча ендокринологічним відділенням Херсонської міської клінічної лікарні ім. А. і О. Тропіних  Бажан Л. В.