Сайт Херсонської міської ради
XVII Міжнародний офтальмологічний конгрес «Білі ночі»

Увага! Відкрито в новому вікні. PDFДрукуватиЕлектронна адреса

Участь, підсумки, нотатки ...

 

У роботі 17-го Міжнародного офтальмологічного конгресу «Білі ночі 2011», який проходив в Санкт-Петербурзі з 30 травня по 3 червня, взяла участь херсонська делегація, до складу якої увійшли головний лікар міської клінічної лікарні ім. А. і О. Тропіних Леонід Ремига та завідуюча офтальмологічним відділенням Ольга Красножан.

Запрошення представників херсонської делегації було обумовлено тим, що саме в міському офтальмологічному відділенні лікарні ім. А. і О. Тропіних забезпечений високий якісний рівень надання офтальмологічної допомоги, в щоденну практику відділення впроваджені передові мікрохірургічні операції з використанням новітньої високотехнологічної апаратури.

 

Офтальмологічний конгрес «Білі ночі » – одне з найбільш значущих заходів всеросійського та міжнародного масштабу в галузі офтальмології – щорічно проходячи в північній столиці Росії, все більше привертає увагу з боку світового медичного співтовариства. Форум вже традиційно стає майданчиком для обговорення найбільш актуальних питань сучасної офтальмології.

Організаторами 17-го офтальмологічного конгресу виступили Комітет з охорони здоров'я Уряду Санкт-Петербурга, кафедра офтальмології СПбДМУ ім. акад. І. П. Павлова, Міжрегіональна Асоціація лікарів-офтальмологів, а також некомерційна громадська організація «ГлазМед Інтернешнл» (США).

Цього року форум зібрав близько 2000 учасників. Для фахівців була підготовлена ??насичена науково-практична програма, присвячена новітнім досягненням офтальмології, сучасним методам діагностики та лікування офтальмологічних захворювань.

Відкрив пленарне засідання конгресу та привітав учасників співголова організаційного комітету конгресу, завідувач кафедрою офтальмології СПбДМУ ім. акад. І. П. Павлова, віце-президент Міжрегіональної громадської організації «Асоціація лікарів-офтальмологів», професор Юрій Астахов. Після чого з доповіддю про сучасні досягнення та інновації в офтальмохірургії виступив директор МНДІ очних хвороб ім. Гельмгольца, головний офтальмолог Міністерства охорони здоров'я та соціальної політики Російської Федерації, професор Володимир Нероєв.

Спектр основних тем, представлених до розгляду, включав в себе питання діагностики та лікування глаукоми; хірургічного лікування катаракти; лікування запальних та дистрофічних захворювань рогівки і кон'юнктиви; нейроофтальмології; медикаментозного та хірургічного лікування судинних захворювань сітківки і хоріоідеї; лікування патології орбіти; рефракції, очкової і контактної корекції; рефракційної хірургії та інших актуальних аспектів розвитку сучасної офтальмології.

            У ході конгресу було заслухано більше 70 доповідей-лекцій, з них близько 30 були представлені іноземними лекторами – представниками різних університетів США, Франції, Швейцарії, Італії, Греції, Німеччини та інших країн.

Велика увага в доповідях приділялася проблемі ретинопатії, у тому числі при цукровому діабеті; були підняті дискусійні питання лікування пацієнтів з уєвітами; представлені сучасні аспекти лікування та діагностики макулярної дегенерації сітківки; обговорено нові можливості терапевтичного лікування очних хвороб, безопераційного лікування хвороб раніше невиліковних або виліковних тільки хірургічним шляхом.

Цікавими, а якщо сказати точніше – вражаючими, за оцінкою багатьох фахівців, з'явилися результати досліджень в напрямку вирощування та пересадки сітківки ока; технології "штучних очей" та пересадки ока. Теми, що стосуються офтальмології майбутнього: стовбурові клітини, офтальмологічна трансплантологія – викликали в учасників форуму особливу увагу, а часом подив.

У рамках конгресу фахівці-офтальмологи відвідали симпозіуми та семінари, програма яких відрізнялася не тільки інформаційною насиченістю, актуальністю розглянутих проблем, а й гостротою новизни тих результатів досліджень, якими ділилися доповідачі.

Представники херсонської делегації взяли участь у сателітних симпозіумах, де більш детально і поглиблено були розглянуті такі питання:

- сучасні технології рефракційної хірургії;

- нові можливості в лікуванні глаукоми;

- проблема інфекції в офтальмології;

- діабет і глаукома – межа між терапією і хірургією;

- нова ера в лікуванні діабетичного макулярного набряку;

- нові можливості терапії діабетичної ретинопатії.

Одним з найяскравіших подій на форумі став оголошений задовго до початку конгресу публічний експеримент, який мав завдання продемонструвати досягнення сучасної науки. Медичний дослід полягав у тому, що в перший день конгресу були обрані кілька чоловік, які протягом багатьох років страждають макулярною дегенерацією сітківки і на сьогоднішній день практично втратили зір. Пацієнтів направили в кращі клініки міста, а журналістам протягом 4-х днів роботи конгресу представилася можливість стежити за тим, як здійснюється лікування. На завершення форуму вчорашніх сліпих запросили в тир, запропонувавши позмагатися у стрільбі з пістолетів та рушниць. Буквально кілька днів тому ці люди не могли навіть читати, насилу розрізняли предмети, а тепер – показують цілком гідні результати в стрільбі з дрібнокаліберної гвинтівки...

Як пояснив завідувач кафедрою офтальмології СПбДМУ ім. акад. І. П. Павлова, професор Юрій Астахов, ін'єкції новітнього сучасного препарату практично повертають людині зір. Однак, щоб домогтися стабільного ефекту, необхідний курс лікування, що складається в середньому з 5 - 6 доз. (Одна ампула препарату коштує близько 14 тис. гривень).

Дивно, але ще 3 роки тому макулярна дегенерація сітківки вважалася невиліковним захворюванням, що призводить до повної сліпоти. Зараз серйозних успіхів в її лікуванні можна досягти навіть за чотири дні...

Макулярна дегенерація сітківки – це захворювання центральної частини сітківки, яке призводить до необоротного порушення зорових функцій, в першу чергу гостроти зору. Основною причиною макулярної дегенерації частіше за все є вікові порушення живлення клітин центральної зони сітківки, рідше перенесена травма, інфекційні, запальні захворювання очей. До цього захворювання призводять також ускладнення цукрового діабету і тромбози центральної вени сітківки.

 

Науково-практична програма 17-го офтальмологічного конгресу, що викликала гострий інтерес у всіх учасників заходу, стала корисним і об'ємним досвідом для присутніх офтальмологів. Фахівці були одностайні в тому, що отримали неоціненну інформацію про сучасні етапи розвитку офтальмології – однієї з галузей медицини, яка розвивається найбільш стрімко.

У дискусіях херсонської делегації жваво обговорювалися найближчі перспективи щодо впровадження в практику офтальмологічного відділення міської клінічної лікарні ім. А. і О. Тропіних нових методів лікування очних хвороб, представлених на 17-му Міжнародному офтальмологічному конгресі «Білі ночі».

           

Леонід РЕМИГА, 
головний лікар 
Херсонської міської 
клінічної лікарні ім. А. і О. Тропіних