Сайт Херсонської міської ради
Особливості епідемії грипу та поради населенню

Увага! Відкрито в новому вікні. PDFДрукуватиЕлектронна адреса

 Епідемічний підйом грипу у листопаді-грудні 2009 року суттєво відрізнявся від минулих сезонів, насамперед появою нового збудника, який швидко поширювався по всьому світу, домінуючи над іншими вірусами.

 По-друге, зростання захворюваності характеризувалося раннім початком (42-44 тиждень), тоді як для сезонного грипу притаманний початок в період з 4 по 8 тижні року. По-третє, збудник значно відрізнявся за своїми властивостями від вірусів сезонного грипу останніх десятиліть, тому захворювання поширилось, переважно серед молодого покоління (найбільша кількість випадків реєструвалась серед людей до 50 років, тоді як при сезонному грипі більша частка припадає на дитяче населення). І в четверте, подальше поширення інфекції могло призвести до повного охоплення всього населення.
Особливість перебігу даної епідемії також полягала у тому, що тяжкі форми хвороби з більшою вірогідністю несприятливого закінчення її частіше розвивались у хворих з серцево-судинною патологією, цукровим діабетом, з надлишковою (понад 20 %) масою тіла та вагітних жінок. Це дозволило віднести хворих таких категорій до груп ризику щодо несприятливих наслідків захворювання на пандемічний грип, вони залишаються і на сезон 2010-2011років.
Серед осіб груп ризику найбільшої уваги потребували вагітні жінки, оскільки рівень летальності серед них у 20 разів (!) перевищував аналогічний показник в інших групах ризику, що також не було типовим для попередніх епідемічних підйомів грипу.
На підставі проведеного ретроспективного епідеміологічного аналізу та сприятливих погодних умовах осені, у державі слід очікувати епідемічний підйом захворюваності в січні - лютому 2011 р.
З початку епідемічного сезону 2010 р. в Україні лабораторно підтверджуються віруси грипу типу А(H1N1), A(H3N2), В (домінує).


Поради до населення:
- при появі симптомів застуди звертатися до лікаря, не займатися самолікуванням, не відвідувати колективи, хворі діти повинні залишатися вдома;
- уникати контакту з особами, що мають прояви грипозної інфекції, не підходити до хворих ближче, ніж на півтора - два метри;
- обмежити відвідини місць великого скупчення людей, часто провітрювати приміщення;
- дотримуватись «кашльового етикету» (прикривати ніс і рот при чиханні або кашлі одноразовою серветкою, яку зразу ж після використання потрібно викинути, кашляти і чхати в серветку або руку);
- носити маски, кожні 2-3 години мити руки з милом протягом 20 секунд, не торкатися очей, носа або рота немитими руками, уникати обіймів, поцілунків і рукостискань;
- не займатися самолікуванням, не приймати аспірин (особливо дітям);
- проводити вологе прибирання приміщень не менше двох разів на день;
- змазувати порожнину носа оксоліновою маззю, рослинними оліями при виході з дому;
- приймати комплексні вітамінні препарати з мікроелементами;
- вагітним жінкам невідкладно звертатися за медичною допомогою та не відмовлятися від госпіталізації;
- батьки повинні виконувати ці заходи та бути добрим прикладом для дітей.

Досвід країн світу свідчить, що найбільш ефективним профілактичним захистом проти захворювання на пандемічний та сезонний грип залишається специфічна профілактика, тобто - вакцинація.
На сьогодні в Україні зареєстровано 5 вакцин різних виробників, які містять захист від сезонного та нового, пандемічного грипу.
Вакцинація від грипу в Україні не є обов’язковою, за державні кошти вакцина не закуповується, здійснюються щеплення за рахунок громадян та роботодавців.
В м. Херсон проводиться вакцинація проти грипу в пункті щеплень поліклініки №1 КЗ «Херсонська міська клінічна лікарня» за адресою пр. Ушакова, 21, в кабінеті щеплень дитячої поліклініки №1 КЗ «Херсонська міська клінічна лікарня ім. А. і О. Тропіних» за адресою вул. Суворова, 38.
За рекомендаціями ВООЗ вакцинація найбільш ефективна при її проведенні в передепідемічний період, однак, може проводитись і в період епідемічного підйому захворюваності на грип та ГРВІ.


Головний інфекціоніст
управління охорони здоров’я
Херсонської міської ради Демедюк О.І.

23.12.2010 р.